Usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling zębów

Skaling zębów jest zabiegiem, którego głównym celem jest usunięcie kamienia nazębnego. Kamień nazębny, czyli utwardzona płytka nazębna, osadza się wokół szyjki zębowej. Kamień nazębny stanowi spore zagrożenie dla kondycji zębów pacjenta – może on przekształcić się w próchnicę, paradontozę. Dowiedz się, czym jest skaling i w jaki sposób jego wykorzystanie przyniesie korzyści Tobie jako pacjentowi.

Na czym polega skaling zębów?

 

Skaling to zabieg, który polega na usuwaniu złogów, znajdujących się na powierzchni zębów i pod powierzchnią dziąseł. Złogi te, nazywane jako kamień nazębny, stanowią skupisko bakterii, mogących doprowadzić do powstawania takich chorób jak paradontoza, próchnica. Ich rozwój prowadzi nawet do wypadania zębów, konieczności ekstrakcji, dlatego warto im zapobiegać poprzez skaling.

 

Wyróżnia się kilka rodzajów skalingu. Metoda tradycyjna wykorzystuje skalery ręczne – obecnie jest to rzadko praktykowane z racji niewielkiej efektywności; metoda mechaniczna wykorzystuje wiertła – frezy; metoda ultradźwiękowa wykorzystuje fale ultradźwiękowe, a dźwiękowa – fale dźwiękowe z zakresu 6-8 kHz; do realizacji założeń metody laserowej wykorzystuje się skaler laserowy. 

 

Czym jest skaling naddziąsłowy?

 

Skaling naddziąsłowy jest rodzajem skalingu, który swoje działanie skupia wokół korony zęba. Ten skaling jest najczęściej wykonywanym rodzajem skalingu – ze względu na to, że to głównie na koronie gromadzi się kamień nazębny. Skalery, wykorzystywane do skalingu naddziąsłowego, mogą spowodować minimalne nieprzyjemne odczucia, jednak sam proces skalingu jest całkowicie bezbolesny. Skaling naddziąsłowy ogranicza rozwój próchnicy i chroni szyjki zębowe przed powstawaniem nadwrażliwości.

 

Czym jest skaling poddziąsłowy?

 

Złogi kamienia nazębnego mogą gromadzić się także pod powierzchnią dziąseł. Skaling poddziąsłowy wykonuje się z wykorzystaniem tzw. kirety, a także z pomocą skalerów ultradźwiękowych. W przypadku skalingu poddziąsłowego zaleca się wykorzystanie środka znieczulającego, by zredukować szanse na powstanie bólu podczas zabiegu oczyszczania powierzchni poddziąsłowych.

 

Jak często przeprowadzać skaling?

 

Skaling jest zabiegiem, który warto przeprowadzać regularnie. Zaleca się, aby skaling wykonywać minimum raz do roku – najlepiej raz na pół roku. W przypadku, gdy pacjent spożywa dużo produktów powodujących powstawanie kamienia nazębnego, skaling (najlepiej w połączeniu z piaskowaniem i lakierowaniem) warto jest przeprowadzać zdecydowanie częściej.