Próchnica – leczymy i zapobiegamy

Próchnica jest chorobą zębów, z którą do czynienia miała większość Polaków. Jej rozwój początkowo przebiega łagodnie i jest niezauważalny, jednak z czasem może ona przerodzić się w groźną chorobę, która spowoduje konieczność ekstrakcji zęba lub przeprowadzenia leczenia kanałowego. Dowiedz się, czym jest próchnica zębów, jakie objawy niesie za sobą próchnica zębów i jak przeciwdziałać jej skutkom.

Jakie są objawy próchnicy zębów?

 

Objawy próchnicy zębów warto jest podzielić na etapy rozwoju choroby. Próchnica zębów ma różne objawy, w zależności od tego, w jakim stadium rozwoju się znajduje. Pierwszym objawem jest zmiana powierzchni szkliwa – staje się ono porowate, a na powierzchni szkliwa można odnaleźć jedną lub kilka matowych plamek o kolorze białym, którą na przednich zębach łatwo jest dostrzec; niestety, nie jest to tak oczywiste w przypadku bardziej schowanych zębów. Próchnica zębów na tym etapie jest łatwa do wyleczenia, nie trzeba nawet borować zębów – wystarczy remineralizacja szkliwa, substancją bogatą w fluor. 

 

Drugim objawem choroby jest ubytek próchnicowy – często ciemny, z czasem jego obecność jest powodem bólu, gdyż pojawia się nadwrażliwość na zmianę temperatur. Na tym etapie również można podjąć leczenie, jednak będzie ono inwazyjne.

 

Trzeci etap rozwoju choroby obejmuje już zakażoną miazgę – wówczas pacjent ma możliwość leczenia poprzez ekstrakcję zęba, a także poprzez leczenie kanałowe (usunięcie miazgi z zęba). 

 

Leczenie próchnicy zębów

 

Próchnica zębów może być leczona na kilka sposobów. Rodzaj leczenia, podobnie jak objawy, różni się w zależności od etapu, na którym znajduje się próchnica zębów. Po pierwsze – remineralizacja zębów sprzyja zahamowaniu rozwoju próchnicy. Próchnica zębów początkowa wymaga dokładnego oczyszczenia zębów, a następnie – potraktowania ich żelem lub lakierem bogatym w fluor. Próchnica zębów, leczona na tym etapie, nie powoduje bólu.

 

W dalszych etapach próchnica musi być leczona poprzez zastosowanie borowania, a następnie plombowania – zabezpieczenia w miejscu, z którego dokonano usunięcia chorej, skażonej tkanki zęba. W tym przypadku najczęściej podejmuje się użycie wiertła, z którym skutecznie można pozbyć się chorej tkanki zęba, zdarza się jednak wykorzystanie lasera w stomatologii zachowawczej.

 

W momencie, gdy ząb został zainfekowany na poziomie miazgi, konieczne jest wykonanie leczenie kanałowego. Jest to nieprzyjemny proces, realizowany w przypadku skrajnych zaniedbań. Opcjonalnie można zdecydować się na usunięcie zęba, jednak z leczeniem kanałowym pacjent jest w stanie utrzymać naturalnego zęba do dalszej rekonstrukcji protetycznej.

 

Jak zapobiegać próchnicy?

 

Zapobieganie próchnicy jest bardzo proste. Przede wszystkim – należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Dotyczy to prawidłowego czyszczenia zębów z pomocą szczoteczki, nitki, płynów do płukania. Prócz tego, warto jest regularnie odbywać zabiegi – skaling, piaskowanie, fluoryzacja, a także wyleczyć wady zgryzu, gdyż ich istnienie sprzyja rozwojowi chorób takich jak próchnica.