Objawy choroby dziąseł

Objawy choroby dziąseł

Wielu osobom wydaje się, że w jamie ustnej zagrożone chorobami i nieprzyjemnymi przypadłościami są tylko zęby. Wskazywać na to może fakt, że to tylko je szczotkujemy czy też czyścimy przy pomocy najróżniejszych przyrządów. Jak się jednak okazuje, równie mocno co zęby zagrożone są także dziąsła. Warto więc dowiedzieć się, jakie przypadłości mogą je dotknąć, jakie są najczęstsze objawy choroby dziąseł, a przede wszystkim, jak można je leczyć. Co więc należy wiedzieć o chorobach dziąseł?

Główne objawy chorób dziąseł

Zanim przejdzie się do tego, jakie są najważniejsze objawy chorych dziąseł, przede wszystkim dowiedzieć się trzeba, jakie są najczęściej występujące przypadłości, które mogą je objąć. Czy jest się czym martwić i faktycznie warto uważać na swoje dziąsła?
Na samym początku dowiedzieć się trzeba, że poszczególne objawy choroby dziąseł zależne są oczywiście od tego, jaka konkretnie przypadłość je dotknęła. Jak się bowiem okazuje, na dziąsłach pojawić się może szereg różnych chorób począwszy od stanu zapalnego, po paradontozę, a nawet takie choroby jak zapalenie przyzębia czy też przewlekłe wrzodziejące zapalenie dziąseł.

Skoro wiadomo już, jakie są najczęściej występujące problemy z dziąsłami, należy teraz przejść do tego, jakie są objawy choroby dziąseł. Zdecydowanie najczęściej występujące jest krwawienie z dziąsła. Wiedzieć trzeba, że dziąsła, którym nic nie dolega i są całkowicie zdrowe, nie krwawią. Dlatego też, jeśli po szczotkowaniu zauważy się na szczoteczce krew, jest to wyraźny sygnał, że coś złego dzieje się z dziąsłami. Co bardzo ważne, nie można lekceważyć tego problemu nawet wtedy, gdy krew pojawia się tylko okazjonalnie. Może to być wyraźny sygnał stopniowego rozwijania się stanu zapalnego.
Kolejnym często występującym objawem choroby dziąseł jest pojawiający się na nich obrzęk. Zdrowe dziąsła są jędrne i lekko różowe. Jeśli zmieniają się i stają obrzmiałe oraz lekko czerwone, jest to wyraźny sygnał, że coś złego się z nimi dzieje.

Nie każdy o tym wie, lecz jednym z najbardziej typowych objawów powstającego problemu z dziąsłami, jest halitoza, czyli nieświeży oddech. Wiele osób uważa, że odpowiedzialne są za to zmiany próchnicze na zębach, lecz nie zawsze jest to główna przyczyna. Bardzo często za brzydki zapach z ust odpowiedzialne są nie zęby, a właśnie dziąsła.

Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba o najpoważniejszym objawie choroby dziąseł, czyli ich recesji. Jeśli dziąsła cofną się, odsłaniając szyjki zębowe, jest to już bardzo poważna sytuacja, która wymaga natychmiastowej interwencji specjalisty. Zlekceważenie tego objawu doprowadzić może nawet do utraty zębów.

Jak wyglądają chore dziąsła?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na to, aby ocenić stan swoich dziąseł, jest po prostu ich obejrzenie. Bardzo często nie dają one żadnych niepokojących objawów, lecz jeden rzut oka na ich wygląd daje wyraźny sygnał, że coś złego się z nimi zaczyna dziać i wymagają one leczenia. Jakie są zatem typowe wizualne objawy choroby dziąseł?

Wolne od wszelkich chorób dziąsła charakteryzują się po pierwsze różowym kolorem, a także wyraźną jędrnością. Pod wpływem obejmującej jej choroby ich wygląd oczywiście diametralnie się zmienia. Przede wszystkim dochodzi do przekrwienia dziąseł, co jest widoczne w postaci zmiany ich barwy. Chore dziąsła nie są już delikatnie różowe, lecz stają się silnie czerwone. Dodatkowo wiedzieć trzeba, że zmienia się ich jędrność — stają się bardzo twarde i obrzmiałe, często wyraźnie wychodzą poza obrys zęba. Taki wygląd dziąseł to wyraźny sygnał, że objął je stan zapalny, który jest oczywiście wynikiem choroby.

Jak leczyć chore dziąsła?

Skoro wiadomo już, jakie są typowe objawy choroby dziąseł i jak zmienia się ich wygląd pod wpływem stanu zapalnego, warto się teraz dowiedzieć, jak można leczyć dziąsła. W jaki sposób można przyczynić się do poprawy ich stanu?

Co zdecydowanie najczęściej odpowiada za powstawanie stanu zapalnego dziąsła? Jak się okazuje, czynnikiem tym jest nadmiarowo odkładająca się płytka nazębna. Jeśli więc chce się wyleczyć dziąsła, należy przede wszystkim usunąć przyczynę choroby, czyli udać się na zabieg usuwania kamienia nazębnego. Po tej czynności bardzo ważne jest, aby bardzo skrupulatnie dbać o higienę jamy ustnej. Jeśli nie będzie się dokładnie czyściło zębów, a także używało nici dentystycznej, problem dość szybko powróci.

Rzecz jasna usuwanie kamienia nazębnego to nie jedyny sposób na to, aby przywrócić dziąsła do dobrej formy. Jeśli chce się zmniejszyć stan zapalny i szybko przywrócić dziąsła do normalnego stanu, polecane jest stosowanie różnego rodzaju płukanek z rumianku lub szałwii. Co więcej, wielu specjalistów zaleca, aby w chore dziąsła bardzo delikatnie wcierać goździk lub aloes. Rośliny te mają naprawdę rewelacyjne działanie przeciwzapalne i pozwalają szybko zlikwidować obrzęk obecny na dziąsłach. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że zaleca się, aby regularnie całą jamę ustną płukać mieszanką zwykłej wody z wodą utlenioną.