Odkryte dziąsła – leczenie

Odkryte dziąsła – leczenie

Obniżenie szyjek zębowych to dolegliwość, która dokucza wielu osobom. Jest ona poważnym problemem, który powstaje na skutek obniżenia się poziomu dziąseł. Stan taki znacznie może utrudnić życie, bowiem często jest przyczyną znacznej nadwrażliwości zębów. Każdy pacjent powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak poważnym problemem są odkryte dziąsła – leczenie tej dolegliwości powinno zostać przeprowadzone przez lekarza stomatologa.

Co robić, gdy osuwają się dziąsła?

Przede wszystkim, trzeba poznać przyczyny tej dolegliwości. Procesem fizjologicznym jest odsłanianie się szyjek zębowych wraz z wiekiem. U osób starszych odkryte dziąsła są więc całkowicie naturalne, niemniej jednak, gdy pojawiają się u osób młodszych – wpływ na to mają x pewnością inne czynniki. Należeć do nich między innymi może nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Dlatego warto dbać o to, by regularnie usuwać osad i kamień, które pojawiają się na powierzchni zębów. Mogą one prowadzić do powstawania płytki nazębnej, która jest miejscem żerowania groźnych dla zębów bakterii. Dodatkowo, jej narastanie może spowodować właśnie obniżanie się poziomu dziąseł. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na odkryte dziąsła wpływ ma nie tylko niedostateczna higiena, ale także ta prowadzona zbyt intensywnie.

Ogromne znaczenie mają zwłaszcza nawyki higieniczne. Dlatego trzeba przyłożyć dużą uwagę do tego, w jaki sposób szczotkuje się zęby. Na odkrywanie dziąseł może mieć wpływ stosowanie zbyt dużej siły podczas szczotkowania, a także nieprawidłowe ruchy przy myciu zębów. Nie powinno się także stosować zbyt twardych szczoteczek, które mogą powodować mechaniczne drażnienie dziąseł.

Odsłonięcie szyjek zębowych często jest także skutkiem przeprowadzonego leczenia ortodontycznego, zwłaszcza jeśli zęby przed leczeniem były mocno przemieszczone. Jednak zaniechanie leczenia również nie jest dobrym pomysłem – poziom dziąseł obniża się w przypadku nieleczonych wad zgryzu.

Warto także wiedzieć, jakie mogą być objawy odsłonięcia szyjek zębowych. Przede wszystkim, zauważalne jest widoczne obniżenie poziomu dziąsła przy zębie. Jednak objawem, który najczęściej martwi pacjentów, jest pojawienie się nadwrażliwości zębów. Widać więc, jak poważną dolegliwością są odkryte dziąsła – leczenie należy więc rozpocząć jak najszybciej.

Lekarz stomatolog z pewnością zwróci uwagę na zmianę kształtu dziąsła, a także odsłonięcie korzenia zęba. Bardzo często w okolicy zębów dotkniętych schorzeniem widoczny jest rozrost próchnicy. Wszystko dlatego, że odsłonięte tkanki zębowe są znacznie bardziej na nią podatne.

Wiedząc już, jak poważnym problemem są odkryte dziąsła – leczenie powinno być rozpoczęte niezwłocznie. Będzie ono uzależnione od tego, co było przyczyną odkrytych dziąseł. Osoby, które do tego stanu doprowadziły przez nieodpowiednią higienę jamy ustnej, będą miały zalecone profesjonalne oczyszczanie zębów, a także zmianę codziennych nawyków higienicznych. Lekarz zapewne zdecyduje się także na usunięcie zalegającego na zębach kamienia. Po takim zabiegu dobrze jest także zabezpieczyć zęby przy pomocy fluoru, aby zmniejszyć ich wrażliwość, a także – zwiększyć poziom ochrony przed próchnicą.

Jeśli wady zgryzu doprowadziły do odkrycia szyjek zębowych, to zalecane będzie rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Wszystko dlatego, że zaniechanie leczenia będzie prowadzić jedynie do pogłębienia problemu. Jeśli szyjki zębowe odkryte są w znacznym stopniu, bardzo często ostatecznym rozwiązaniem jest przeszczepienie dziąsła.

Czy da się wyleczyć odsłonięte szyjki zębowe?

Dobra wiadomość jest taka, że odsłonięte szyjki zębowe da się całkowicie wyleczyć. Jeśli chodzi o odkryte dziąsła – leczenie bardzo często skutkuje całkowitym zatrzymaniem odsłaniania szyjek zębowych. Niemniej jednak, dużym problemem jest nadwrażliwość zębów, która może utrzymać się nawet po zakończonym zabiegu.

Dlatego ci pacjenci, którzy zostali dotknięci problemem nadwrażliwości, powinni zwrócić szczególną uwagę na swoje nawyki dietetyczne. Dobrze jest więc unikać pokarmów, które mogą powodować dolegliwości bólowe. Mowa tutaj między innymi o cytrusach, kwaśnych potrawach, a także jedzeniu bardzo gorącym bądź zimnym. Dobrze jest także stosować pasty, które mogą blokować nadwrażliwość zębów. W aptekach dostać można także specjalne żele, które pomagają poradzić sobie z tym problemem. A jeśli dolegliwości bólowe stają się nie do wytrzymania, w gabinecie stomatologicznym można przeprowadzić zabieg zabezpieczenia powierzchni zębów.

Jaka pasta na odsłonięte dziąsła?

Jeśli chodzi o odkryte dziąsła – leczenie to nie wszystko. Przede wszystkim najważniejsza w tym przypadku jest profilaktyka, która ma zapobiegać występowaniu problemu. Dlatego też warto przyłożyć szczególną uwagę do codziennych, prawidłowych nawyków higienicznych. Szczoteczka do zębów nie powinna posiadać twardego włosia, które może prowadzić do mechanicznego odsłaniania szyjek zębowych. Trzeba pamiętać, że przy szczotkowaniu nie wolno wykonywać okrągłych ruchów, zamiast nich – większość dentystów poleca wymiatające.

Dodatkowo nie wolno zapominać o prawidłowej higienie jamy ustnej. Konieczne jest stosowanie nie tylko szczoteczki do zębów i pasty, ale również płukanek i nici dentystycznych.

Dodatkowo każdy pacjent w aptece może kupić pastę, która pomoże w walce z nadwrażliwością zębów. Są to pasty, które posiadają niski poziom ścieralności, a także znoszą nadwrażliwość. Zawierają one bowiem specjalne składniki, których zadaniem jest blokada kanalików zębowych. Dzięki temu dolegliwości bólowe można znacznie zmniejszyć.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze pasta do zębów i inne produkty do pielęgnacji jamy ustnej są wystarczające, by pożegnać problem raz na zawsze. Kiedy tego typu sposoby zawiodą, można zdecydować się na wypełnienie ubytków w gabinecie stomatologicznym przy pomocy specjalnie dobranych materiałów kompozytowych. Odkryte dziąsła można także leczyć przy pomocy zabiegów chirurgii plastycznej, obejmującej dziąsła i śluzówkę jamy ustnej.