Płytka nazębna a kamień nazębny

Płytka nazębna a kamień nazębny

Omówienie tematu „płytka nazębna a kamień nazębny” zacząć trzeba od tego, że pojęcia te często stosowane są zamiennie i niestety są ze sobą mylone. Tymczasem wiedzieć trzeba, że różnica między płytką a kamieniem nazębnym jest dość znacząca. Warto zatem wiedzieć, na czym polega ta różnica.

Czym się różnią i jak im przeciwdziałać?

Jak wspomniano, płytka nazębna i kamień nazębny nie są tym samym. Na czym polega podstawowa różnica? Przede wszystkim płytka nazębna jest bardzo lepkim osadem. Powstaje regularnie na zębach po spożyciu każdego posiłku i zwykle jest bezbarwna. Co ważne, jej usunięcie nie jest trudne. Wystarczy standardowe szczotkowanie zębów. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kamienia nazębnego. Ten charakteryzuje się żółtą lub brązową barwą. Niestety jego usunięcie nie jest już tak łatwe, jak w przypadku płytki nazębnej. Konieczna jest w tym celu wizyta w gabinecie stomatologicznym i zastosowanie odpowiedniego zabiegu dentystycznego. Omawiając temat „płytka nazębna a kamień nazębny” warto dokładniej wyjaśnić, czym jest sama płytka nazębna i sam kamień nazębny.

Co to jest płytka nazębna?

Aby jeszcze lepiej zrozumieć, czym różni się płytka nazębna od kamienia nazębnego, warto bliżej przyjrzeć się każdej z tych naleciałości na zębach. Wspomniano już, że płytka nazębna charakteryzuje się lepką konsystencją i jest bezbarwna. Najczęściej odkłada się ona wzdłuż linii dziąseł bądź między przestrzeniami międzyzębowymi. Jej nadmiar jest niestety szkodliwy dla zębów, ponieważ powoduje ich przebarwienie, a także wywołuje choroby dziąseł. Istotne jest zatem regularne jej usuwanie. W tym celu wystarczy pamiętać o systematycznym myciu zębów. Poza samym szczotkowaniem warto także stosować płyn do płukania jamy ustnej oraz używać nici dentystycznych w celu dokładniejszego wyczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Dlaczego systematyczne mycie zębów jest tak ważne? Jeśli czynność tę się zaniedba, wówczas liczyć trzeba się z tym, że powstała na zębach płytka zacznie robić się coraz twardsza. Jej usunięcie zwykłym szczotkowaniem stanie się wtedy niemożliwe i konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Jak wspomniano, temat „płytka nazębna a kamień nazębny” wymaga jeszcze dokładniejszego wyjaśnienia tego, czym jest sam kamień nazębny.

Czym jest kamień nazębny?

Z kolei kamień nazębny charakteryzuje się żółtym lub brązowym kolorem. Oznacza to, że jest on po prostu widoczny na zębach gołym okiem, a to nie wygląda zbyt estetycznie. Kamień nazębny powstaje w wyniku zaniedbania codziennej higieny jamy ustnej. Dodatkowo do przyczyn jego powstawania zaliczyć można nadmierne picie kawy i zielonej herbaty oraz palenie papierosów. Prowadzi to do stwardnienia płytki nazębnej, a tym samym do powstania kamienia nazębnego. Co ciekawe, u każdej osoby kamień nazębny powstawać może w różnym tempie. U jednych dzieje się to dość szybko, u innych nieco dłużej. Pamiętać jednak trzeba, że wraz z wiekiem kamień nazębny powstaje coraz szybciej. Oznacza to konieczność szczególnego zadbania o higienę jamy ustnej. Jak zaznaczono wcześniej, usunięcie kamienia nazębnego nie jest możliwe poprzez zwykłe szczotkowanie zębów. Konieczna jest tu wizyta w gabinecie dentystycznym. Bardzo ważne jest, aby nie odkładać takiej wizyty. Może się to bowiem wiązać z przykrymi konsekwencjami. Mowa tu o chorobach zębów i dziąseł.

Profilaktyka i leczenie

Podejmując temat „płytka nazębna a kamień nazębny”, koniecznie omówić trzeba jeszcze kwestię skutecznej profilaktyki i ewentualnego leczenia. Oczywiście zawsze warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. To najlepszy sposób na uniknięcie ewentualnego leczenia. Na czym zatem polegać powinna właściwa profilaktyka? Przede wszystkim to prawidłowa i systematyczna higiena jamy ustnej. Jeśli płytka nazębna będzie regularnie usuwana, to nie przekształci się ona w kamień nazębny. Na czym jednak polega właściwa higiena jamy ustnej? Po pierwsze, zęby szczotkowane powinny być przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej jednak, aby robić to kilka chwil po każdym posiłku. Po drugie, samo szczotkowanie zębów trwać powinno od 2 do 3 minut. Po trzecie, ważne jest, aby zęby myte były szczoteczką i pastą dopasowaną do kondycji dziąseł i wrażliwości szkliwa. Pamiętać trzeba również o właściwej technice szczotkowania.

Stosować powinno się ruch wymiatający, od dziąsła do korony zęba. I po czwarte, nie można zapomnieć o przestrzeniach między zębami. Dlatego ważne jest także systematyczne nitkowanie zębów. Trzymając się wszystkich tych zasad można mieć pewność, że płytka nazębna będzie skutecznie usuwania, a tym samym nie dojdzie do powstania kamienia nazębnego. A co jeśli kamień jednak na zębach się pojawi? W takim przypadku konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Kamienia nazębnego niestety nie da się usunąć żadnymi domowymi sposobami. Kamień na zębach usunąć można, stosując dwa zabiegi stomatologiczne.

Pierwszym jest skaling, czyli zastosowanie ultradźwięków, które skutecznie rozbijają złogi nazębne, a tym samym pozwalają na usunięcie kamienia. Drugi zabieg to piaskowanie zębów. Zabieg ten polega na usunięciu kamienia nazębnego poprzez rozpylenie piasku dentystycznego pod dużym ciśnieniem. Na koniec warto dodać, że z obu tych zabiegów dobrze jest korzystać przynajmniej raz w roku w celu zapewnienia sobie pięknego i zdrowego uśmiechu. Jak zatem widać, temat „płytka nazębna a kamień nazębny” jest dość złożony. Znając jednak różnice między tymi pojęciami, dużo skuteczniej będzie można dbać o stan swojego uzębienia.